Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (565 entries)

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
fr: Affiche le lien d’un article, d’un page ou de tout autre type de contenu.

[ctx: block title]
en: Read More
fr: Lire la suite

[ctx: block description]
en: The author biography.
fr: Biographie de l’auteur ou de l’autrice.

[ctx: block title]
en: Post Author Biography
fr: Biographie de l’auteur/autrice de la publication

[ctx: block description]
en: The author name.
fr: Le nom de l’auteur ou de l’autrice.

[ctx: block title]
en: Post Author Name
fr: Nom de l’auteur de la publication

en: Theme File Editor
fr: Éditeur de fichiers des thèmes

en: Site icon.
fr: Icône du site.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fr: Extra large

[ctx: block title]
en: Previous Page
fr: Page précédente

[ctx: block title]
en: Page Numbers
fr: Numéros de page

[ctx: block title]
en: Next Page
fr: Page suivante

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
fr: Affiche une liste de numéros de page pour la pagination des commentaires.

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
fr: Sous-menu %s

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
fr: Affiche une navigation paginée vers l’ensemble suivant/précédent de commentaires, le cas échéant.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
fr: Pagination des commentaires

en: Sorry, you are not allowed to export templates and template parts.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à exporter des modèles et des éléments de modèle.

en: Whether a template is a custom template.
fr: Si un modèle est un modèle personnalisé.

en: The ID for the author of the template.
fr: L’ID de l’auteur/autrice du modèle.

en: Source of customized template
fr: Source du modèle personnalisé

en: Invalid author ID.
fr: ID auteur/autrice invalide.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
fr: Impossible d’ouvrir le fichier d’exportation (archive) pour l’écriture.

en: Zip Export not supported.
fr: Exportation ZIP non prise en charge.

en: Displays when no content is found.
fr: S’affiche lorsqu’aucun contenu n’est trouvé.

en: Displays the privacy policy page.
fr: Affiche la page de politique de confidentialité.

en: Displays individual media items or attachments.
fr: Affiche les éléments médias individuels ou les fichiers joints.

en: Displays posts from a specific date.
fr: Affiche les publications depuis une date spécifiée.

en: Displays latest posts from a single post taxonomy.
fr: Affiche les dernières publications avec une taxonomie unique.

en: Displays latest posts in single post category.
fr: Affiche les dernières publications avec une catégorie unique.

en: Displays latest posts written by a single author.
fr: Affiche les dernières publications écrites par un auteur ou une autrice.

en: Displays post categories, tags, and other archives.
fr: Affiche les catégories d’articles, les étiquettes et autres types d’archives.

en: Displays a single page.
fr: Affiche une page unique.

en: Displays a single post.
fr: Affiche un article unique.

en: Displays a single post or page.
fr: Affiche une page ou un article unique.

en: Displays posts.
fr: Afficher les publications.

en: View Templates
fr: Voir les modèles

en: View Template Parts
fr: Voir les éléments de modèles

en: Navigation Menus
fr: Menus de navigation

[ctx: block title]
en: Post Comment (deprecated)
fr: Commentaire d’article (déprécié)

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
fr: Afficher une composition.

[ctx: block title]
en: Pattern
fr: Composition

[ctx: block title]
en: Comment Template
fr: Modèle de commentaire

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
fr: Affiche un lien pour répondre au commentaire.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
fr: Lien de réponse à un commentaire

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
fr: Affiche un lien pour modifier le commentaire dans le tableau de bord de WordPress. Ce lien est seulement visible pour les utilisateurs/utilisatrices qui ont la permission de modifier des commentaires.

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
fr: Lien de modification de commentaire

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
fr: Affiche le contenu d’un commentaire.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
fr: Nom de l’auteur/autrice du commentaire

en: Navigation Menus list
fr: Liste des menus de navigation

en: Uploaded to this Navigation Menu
fr: Téléversé vers ce menu de navigation

en: Insert into Navigation Menu
fr: Insérer dans le menu de navigation

en: No Navigation Menu found in Trash.
fr: Aucun menu de navigation trouvé dans la corbeille.

en: No Navigation Menu found.
fr: Aucun menu de navigation trouvé.

en: Parent Navigation Menu:
fr: Menu de navigation parent :

en: Search Navigation Menus
fr: Recherche de menus de navigation

en: All Navigation Menus
fr: Tous les menus de navigation

en: View Navigation Menu
fr: Voir le menu de navigation

en: Edit Navigation Menu
fr: Modifier le menu de navigation

en: New Navigation Menu
fr: Nouveau menu de navigation

en: Add New Navigation Menu
fr: Ajoutez un nouveau menu de navigation

[ctx: Navigation Menu]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

[ctx: Admin Menu text]
en: Navigation Menus
fr: Menus de navigation

note: translators: %s: "beta" label.
en: Editor %s
fr: Éditeur %s

en: Editor (beta)
fr: Éditeur (bêta)

note: translators: 1: Path to the JSON file, 2: Error message.
en: Error when decoding a JSON file at path %1$s: %2$s
fr: Erreur lors du décodage du fichier JSON à l’emplacement %1$s : %2$s

note: translators: %s: Path to the JSON file.
en: File %s doesn't exist!
fr: Le fichier %s n’existe pas !

en: Theme not found.
fr: Thème non trouvé.

en: Global settings.
fr: Réglages globaux.

en: Global styles.
fr: Styles globaux.

en: The theme identifier
fr: L‘identifiant du thème

note: translators: %s is the Author name. translators: %s is the Comment Author name
en: %s Avatar
fr: Avatar de %s

[ctx: block style label]
en: Plain
fr: Uni

en: Limit to the specified template part area.
fr: Limite à l’élément de modèle spécifié.

en: Featured
fr: Mis en avant

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
fr: Affiche le nom de ce site. Mettez à jour le bloc, et les modifications seront appliquées partout où il est utilisé. Il apparaîtra également dans la barre de titre du navigateur et dans les résultats de recherche.

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
fr: Précédent :

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
fr: Suivant :

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
fr: Ajoutez un sous-menu à votre navigation.

[ctx: block title]
en: Submenu
fr: Sous-menu

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
fr: Affiche le contenu dans plusieurs colonnes, via les blocs ajoutés à chaque colonne.

en: Required to be true, as terms do not support trashing.
fr: Nécessite la valeur « true », car les termes ne supportent pas la suppression forcée.

en: Unique identifier for the term.
fr: Identificateur unique pour le terme.

[ctx: Block pattern title]
en: Grid
fr: Grille

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
fr: Bleu et orange

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
fr: Violet et vert

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
fr: Magenta et jaune

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
fr: Minuit

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
fr: Bleu et rouge

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
fr: Violet et jaune

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
fr: Niveaux de gris foncés

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
fr: Minuit

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
fr: Herbe électrique

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
fr: Océan pâle

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
fr: Crépuscule lumineux

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
fr: Bordeaux rougissant

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
fr: Violet clair rougissant

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
fr: Spectre froid vers chaud

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
fr: Violet vif

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
fr: Orange vif lumineux

[ctx: Color name]
en: Vivid red
fr: Rouge vif

[ctx: Color name]
en: Pale pink
fr: Rose pâle

[ctx: Color name]
en: White
fr: Blanc

[ctx: Color name]
en: Black
fr: Noir

[ctx: Font size name]
en: Large
fr: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Font size name]
en: Small
fr: Petite

[ctx: Block pattern title]
en: Small image and title
fr: Petite image et titre

[ctx: Block pattern title]
en: Image at left
fr: Image à gauche

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
fr: Un bloc avancé qui permet l’affichage de types de publications avec divers paramètres de requête et configurations visuelles.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
fr: Contient les blocs utilisés pour afficher une publication, tels que le titre, la date, l’image mise en avant, le contenu ou l’extrait, et plus encore.

[ctx: block title]
en: Post Template
fr: Modèle de publication

[ctx: block keyword]
en: link
fr: lien

en: Limit result set to users who have published posts.
fr: Limiter les résultats aux comptes qui ont mis en ligne des publications.

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
fr: Le bloc calendrier est masqué car il n’y a aucun article publié.

[ctx: block keyword]
en: movie
fr: vidéo

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
fr: Embarquez une vidéo depuis votre médiathèque ou téléversez-en une nouvelle.

[ctx: block keyword]
en: poem
fr: poème

[ctx: block keyword]
en: poetry
fr: poésie

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
fr: Insérer de la poésie en utilisant un format d’espacement spécifique, ou alors des paroles de chansons.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
fr: Ce bloc est déprécié. Veuillez utiliser le bloc Colonnes à la place.

[ctx: block description]
en: A cloud of your most used tags.
fr: Un nuage de vos étiquettes les plus utilisées

[ctx: block style label]
en: Stripes
fr: Rayures

[ctx: block keyword]
en: summary
fr: sommaire

[ctx: block keyword]
en: document outline
fr: aperçu du document

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
fr: Résumez votre article avec une liste d’en-têtes. Ajoutez des ancres HTML aux blocs d’en-tête pour les lier ici.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
fr: Table des matières

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
fr: Ajoutez de l’espace entre les blocs et personnalisez sa hauteur.

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
fr: Forme de pastille

[ctx: block style label]
en: Logos Only
fr: Uniquement les logos

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social media profiles or sites.
fr: Afficher des icônes pointant vers vos profils de réseaux sociaux ou vos sites.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social media profile or site.
fr: Afficher une icône pointant vers un profil de réseau social ou un site.

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what the site is about. The tagline can be used in search results or when sharing on social networks even if it's not displayed in the theme design.
fr: Décrivez en quelques mots l’objectif de ce site. La description est utile pour les résultats des moteurs de recherche et lors du partage sur les réseaux sociaux, même si elle n’est pas affichée de façon visible sur le site.

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
fr: Insérer un élément personnalisé additionnel avec un code court WordPress.

[ctx: block style label]
en: Dots
fr: Pointillés

[ctx: block style label]
en: Wide Line
fr: Ligne large

[ctx: block keyword]
en: divider
fr: Séparateur

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
fr: Filet horizontal

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
fr: Créer une séparation entre vos textes ou entre des sections avec un séparateur horizontal.

[ctx: block keyword]
en: find
fr: trouver

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
fr: Aidez vos visiteurs à découvrir vos publications.

[ctx: block keyword]
en: feed
fr: flux

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
fr: Afficher des éléments depuis n’importe quel flux RSS ou Atom.

[ctx: block keyword]
en: cite
fr: citation

[ctx: block keyword]
en: blockquote
fr: bloc de citation

[ctx: block description]
en: Display the query title.
fr: Affiche le titre de la requête.

[ctx: block title]
en: Query Title
fr: Titre de la requête

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
fr: Affiche une navigation paginée vers l’ensemble suivant ou précédent de publications, le cas échéant.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
fr: Affiche le lien vers la liste des publications précédentes.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination
fr: Affiche une liste des numéros de page pour la pagination

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
fr: Affiche le lien vers la liste des publications suivantes.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
fr: Donner une emphase visuelle à une citation depuis votre texte.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
fr: Ajoute du texte qui respecte les espacements et tabulation, et qui permet également de la mise en forme.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
fr: Affiche le titre d’un article, d’une page ou de tout autre type de publication.

[ctx: block description]
en: Post terms.
fr: Termes de la publication.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
fr: Affiche le lien vers l’article suivant ou précédent, adjacent à l’article actuel.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
fr: Mise en page de la navigation entre les publications

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
fr: Affiche l’image mise en avant d’une publication.

[ctx: block description]
en: Display a post's excerpt.
fr: Affiche l’extrait d’une publication.

[ctx: block description]
en: Add the date of this post.
fr: Ajoute la date de cette publication.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
fr: Affiche le contenu d’un article ou d’une page.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
fr: Afficher le lien vers les commentaires de la publication.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
fr: Affiche le formulaire de commentaire d’une publication.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
fr: Affiche le nombre de commentaires d’une publication.

[ctx: block keyword]
en: text
fr: texte

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
fr: Commencer par la pierre angulaire de tout récit.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
fr: Affiche une liste de toutes les pages.

[ctx: block keyword]
en: next page
fr: page suivante

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
fr: Sépare votre contenu sur plusieurs pages.

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
fr: Une collection de blocs qui permettent aux visiteurs de faire le tour de votre site.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
fr: Ajoute une page, un lien ou autre élément à votre navigation.

[ctx: block keyword]
en: read more
fr: lire la suite

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
fr: Le contenu précédant ce bloc sera affiché dans l’extrait sur vos pages d’archives.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
fr: Votre site ne prend pas en charge ce bloc.

[ctx: block keyword]
en: video
fr: vidéo

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
fr: Mettre un média et du texte côte-à-côte pour une mise en page plus riche.

[ctx: block keyword]
en: form
fr: formulaire

[ctx: block keyword]
en: logout
fr: déconnexion

[ctx: block keyword]
en: login
fr: connexion

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
fr: Afficher les liens de connexion et de déconnexion.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
fr: liste numérotée

[ctx: block keyword]
en: ordered list
fr: liste ordonnée

[ctx: block keyword]
en: bullet list
fr: liste à puces

[ctx: block description]
en: Create a bulleted or numbered list.
fr: Créé une liste à puces ou une liste numérotée.

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
fr: Affiche un ancien widget.

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
fr: Ancien widget

[ctx: block keyword]
en: recent posts
fr: publications récentes

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
fr: Affiche une liste de vos articles les plus récents.

[ctx: block keyword]
en: recent comments
fr: commentaires récents

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
fr: Affiche une liste de vos commentaires les plus récents.

[ctx: block style label]
en: Rounded
fr: Arrondis

[ctx: block style label]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: block keyword]
en: picture
fr: visuel

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
fr: Insère une image pour illustrer vos propos.

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
fr: Ajoute du code HTML personnalisé et permet de le prévisualiser en direct.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
fr: Créé un lien qui pointera toujours vers la page d’accueil du site. Généralement non indispensable s’il y a déjà un lien sur le titre du site dans son en-tête.

[ctx: block title]
en: Home Link
fr: Lien vers l’accueil

[ctx: block keyword]
en: subtitle
fr: sous-titre

[ctx: block keyword]
en: title
fr: titre

[ctx: block keyword]
en: row
fr: ligne

[ctx: block keyword]
en: wrapper
fr: conteneur

[ctx: block keyword]
en: container
fr: contenant

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
fr: Afficher plusieurs images dans une galerie enrichie.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
fr: L’éditeur classique de WordPress dans un bloc.

[ctx: block keyword]
en: download
fr: téléchargement

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
fr: Ajoute un lien vers un fichier téléchargeable.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay — great for headers.
fr: Ajoute une image ou une vidéo avec un texte par dessus – Parfait pour les en-têtes.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
fr: Une colonne unique dans un bloc de colonnes.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
fr: Ajout de bouts de code en respectant leurs espacements et tabulations.

[ctx: block description]
en: Display a list of all categories.
fr: Affiche une liste de toutes les catégories.

[ctx: block keyword]
en: posts
fr: articles

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
fr: Un calendrier contenant les articles de votre site.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
fr: Inviter les visiteurs à passer à l’action avec des liens ayant la forme de boutons.

[ctx: block style label]
en: Outline
fr: Contour

[ctx: block style label]
en: Fill
fr: Plein

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
fr: Inviter les visiteurs à passer à l’action à l’aide d’un lien ressemblant à un bouton.

[ctx: block keyword]
en: recording
fr: enregistrement

[ctx: block keyword]
en: sound
fr: son

[ctx: block keyword]
en: music
fr: musique

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
fr: Embarque un lecteur audio simple.

en: The OG image link of the <meta property="og:image"> or <meta property="og:image:url"> element from the URL.
fr: Le lien OG image des éléments <meta property="og:image"> ou <meta property="og:image:url"> à partir de l’URL.

en: The content of the <meta name="description"> element from the URL.
fr: Le contenu de l’élément <meta name="description"> à partir de l’URL.

en: The favicon image link of the <link rel="icon"> element from the URL.
fr: Le lien vers l’image de favicon de l’élément <link rel="icon"> à partir de l’URL.

en: (Home link, opens in a new tab)
fr: (lien vers l’accueil, s’ouvre dans un nouvel onglet)

en: Close menu
fr: Fermer le menu

en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
fr: Styles consolidés à partir du cœur, du thème et des utilisateurs et utilisatrices.

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
fr: Réglages consolidés à partir du cœur, du thème et des utilisateurs et utilisatrices.

en: Active theme gradients.
fr: Dégradés du thème actif.

en: Active theme font sizes.
fr: Tailles de police du thème actif.

en: Active theme color palette.
fr: Palette de couleurs de thème actif.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
fr: Taille de téléchargement maximale en octets autorisée pour le site.

en: Available image sizes.
fr: Tailles d’image disponibles.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
fr: Détermine si la fonction d’édition d’image est activée.

en: Available image dimensions.
fr: Tailles d’images disponibles.

en: Default size for images.
fr: Taille par défaut des images.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
fr: Détermine si les paramètres régionaux actuels sont de droite à gauche (RTL).

en: Enables custom units.
fr: Active les unités personnalisées.

en: Enables custom spacing.
fr: Active l’espacement personnalisé.

en: Enables custom line height.
fr: Active la hauteur de ligne personnalisée.

en: Disables custom font size.
fr: Désactive la taille de police personnalisée.

en: Disables custom colors.
fr: Désactive les couleurs personnalisées.

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
fr: Retourne toutes les catégories des types de blocs qui seront affichées dans l’éditeur de blocs.

en: List of allowed mime types and file extensions.
fr: Liste des types mime et des extensions de fichier autorisés.

en: List of allowed block types.
fr: Liste des types de blocs autorisés.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
fr: Activer ou désactiver les alignements grande largeur et/ou pleine largeur.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
fr: Types de widgets à masquer de l’ancien bloc widget.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
fr: Activer/désactiver la prise en charge de la mise en page dans les blocs conteneurs.

en: Returns if the current theme is full site editing-enabled or not.
fr: Indique si le thème courant prend en charge l’édition complète du site ou non.

en: Editor styles
fr: Styles de l’éditeur

en: Enables experimental Full Site Editing blocks
fr: Active les blocs expérimentaux de l’édition complète du site.

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’afficher les réglages de l’éditeur de blocs.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
fr: Affiche la description des catégories, des étiquettes et des taxonomies personnalisées lors de l’affichage d’une archive.

[ctx: block title]
en: Term Description
fr: Description du terme

[ctx: block title]
en: Post Comments Link
fr: Lien vers les commentaires d’une publication

[ctx: block title]
en: Login/out
fr: Connexion/déconnexion

[ctx: block title]
en: Custom Link
fr: Lien personnalisé

en: A link to a post format
fr: Un lien vers un format d’article

en: Post Format Link
fr: Lien vers un format d’article

en: This content is password protected.
fr: Ce contenu est protégé par un mot de passe.

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
fr[0]: %1$s commentaire<span class="screen-reader-text"> sur %2$s</span>
fr[1]: %1$s commentaires<span class="screen-reader-text"> sur %2$s</span>

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fr: Aucun commentaire<span class="screen-reader-text"> sur %s</span>

[ctx: Block pattern title]
en: Offset
fr: Décalage

[ctx: Template name]
en: Single Post
fr: Publication unique

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: The Footer template defines a page area that typically contains site credits, social links, or any other combination of blocks.
fr: Le modèle de pied de page définit une zone de page qui contient typiquement les crédits du site, des liens de réseaux sociaux, et tout autre combinaison de blocs.

en: The Header template defines a page area that typically contains a title, logo, and main navigation.
fr: Le modèle d’en-tête définit une zone de page qui contient typiquement un titre, un logo, ainsi que la navigation principale.

en: General templates often perform a specific role like displaying post content, and are not tied to any particular area.
fr: Les modèles généraux répondent souvent à des rôles spécifiques, tels que l’affichage du contenu de la publication, et ne sont pas forcément liés à une zone particulière.

note: translators: %s: Template title
en: Empty template: %s
fr: Modèle vide : %s

en: Theme file exists.
fr: Le fichier du thème existe.

en: Source of template
fr: Source du modèle

en: Custom Styles
fr: Styles personnalisés

en: Current instance settings of the widget.
fr: Réglages de l’instance courante du widget.

[ctx: Template name]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: Template name]
en: Tag
fr: Étiquette

[ctx: Template name]
en: Taxonomy
fr: Taxonomie

[ctx: Template name]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: Template name]
en: Author
fr: Auteur/autrice

note: translators: %1$s: Template area type, %2$s: the uncategorized template area value.
en: "%1$s" is not a supported wp_template_part area value and has been added as "%2$s".
fr: « %1$s » n’est pas une valeur de zone « wp_template_part » prise en charge et a été ajoutée en tant que « %2$s ».

en: The widget type id.
fr: L’ID du type de widget.

en: Template Part Area
fr: Zone d’élément de modèle

en: Template Part Areas
fr: Zones d’élément de modèle

en: Where the template part is intended for use (header, footer, etc.)
fr: L’emplacement où l’élément de modèle (en-tête, pied de page, etc.)

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
fr: Modifie les différentes zones de votre site en général, comme l’en-tête, le pied de page, la colonne latérale… ou créer une nouvelle zone de zéro.

[ctx: block title]
en: Page List
fr: Liste des pages

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
fr: Précédent

[ctx: label for next post link]
en: Next
fr: Suivant

en: Unable to retrieve body from response at this URL.
fr: Impossible de retrouver le corps de la réponse sur cet URL.

en: URL not found. Response returned a non-200 status code for this URL.
fr: URL introuvable. La réponse à retourné un code de statut différent de 200 à partir de cet URL.

en: Sorry, you are not allowed to process remote urls.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de traiter des URL distantes.

en: Invalid URL
fr: URL non valide

en: The contents of the <title> element from the URL.
fr: Le contenu de l’élément <title> de cet URL.

en: The URL to process.
fr: L’URL à traiter.

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Next Page
fr: Page suivante

note: translators: %s: Template part slug. translators: %s: Template part slug
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
fr: L’élément de modèle a été supprimé ou n’est pas disponible : %s

en: The pattern content.
fr: Le contenu de la composition.

note: translators: %s: Support forums URL.
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
fr: Une erreur imprévue est survenue. Un problème de connexion à WordPress.org ou avec la configuration de votre serveur peut en être la cause. Si cette erreur se reproduit, vous pouvez essayer de demander de l’aide sur le <a href="%s">forum d’entraide de WPFR</a>.

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
fr: [rendu du bloc interrompu]

[ctx: block title]
en: Post Terms
fr: Étiquettes de publication

[ctx: block title]
en: Post Featured Image
fr: Image mise en avant de la publication

[ctx: block title]
en: Post Excerpt
fr: Extrait de la publication

[ctx: block title]
en: Post Date
fr: Date de publication

[ctx: block title]
en: Post Comments Form
fr: Formulaire de commentaires

[ctx: block title]
en: Post Comments Count
fr: Compteur de commentaires

[ctx: block title]
en: Comment Date
fr: Date du commentaire

[ctx: block title]
en: Comment Content
fr: Contenu du commentaire

[ctx: block title]
en: Post Author
fr: Auteur de la publication

[ctx: block title]
en: Post Content
fr: Contenu de la publication

[ctx: block title]
en: Post Title
fr: Titre de la publication

[ctx: block title]
en: Query Loop
fr: Boucle de requête

[ctx: block title]
en: Template Part
fr: Élément de modèle

[ctx: block title]
en: Site Title
fr: Titre du Site

[ctx: block title]
en: Site Tagline
fr: Description du site

[ctx: block title]
en: Site Logo
fr: Logo du site

[ctx: block title]
en: Social Icon
fr: Icône de réseau social

[ctx: block title]
en: Social Icons
fr: Icônes de réseaux sociaux

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
fr: Nuage d’étiquettes

[ctx: block title]
en: Video
fr: Vidéo

[ctx: block title]
en: Verse
fr: Couplet

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
fr: Colonnes de texte (obsolète)

[ctx: block title]
en: Table
fr: Tableau

[ctx: block title]
en: Spacer
fr: Espacement

[ctx: block title]
en: Shortcode
fr: Code court

[ctx: block title]
en: Separator
fr: Séparateur

[ctx: block title]
en: Group
fr: Groupe

[ctx: block title]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: block title]
en: Reusable block
fr: Bloc réutilisable

[ctx: block title]
en: Pullquote
fr: Citation en exergue

[ctx: block title]
en: Preformatted
fr: Préformaté

[ctx: block title]
en: Page Break
fr: Saut de page

[ctx: block title]
en: More
fr: Lire la suite

[ctx: block title]
en: Unsupported
fr: Non pris en charge

[ctx: block title]
en: List
fr: Liste

[ctx: block title]
en: Latest Posts
fr: Derniers articles

[ctx: block title]
en: Latest Comments
fr: Derniers commentaires

[ctx: block title]
en: Media & Text
fr: Média & texte

[ctx: block title]
en: Custom HTML
fr: HTML personnalisé

[ctx: block title]
en: File
fr: Fichier

[ctx: block title]
en: Cover
fr: Bannière

[ctx: block title]
en: Column
fr: Colonne

[ctx: block title]
en: Columns
fr: Colonnes

[ctx: block title]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: block title]
en: Calendar
fr: Calendrier

[ctx: block title]
en: Buttons
fr: Boutons

[ctx: block title]
en: Button
fr: Bouton

[ctx: block title]
en: Gallery
fr: Galerie

[ctx: block title]
en: Quote
fr: Citation

[ctx: block title]
en: Heading
fr: Titre

[ctx: block title]
en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: No theme is defined for this template.
fr: Aucun thème n’est défini pour ce modèle.

en: Post ID.
fr: ID de publication.

en: Status of template.
fr: État du modèle.

en: Description of template.
fr: Description du modèle.

en: Title of template.
fr: Titre du modèle.

en: Content of template.
fr: Contenu du modèle.

en: Theme identifier for the template.
fr: Identifiant de thème pour le modèle.

en: Unique slug identifying the template.
fr: Slug unique identifiant le modèle.

en: ID of template.
fr: ID du modèle.

en: Limit to the specified post id.
fr: Limiter à l’ID de publication spécifié.

en: The template has already been deleted.
fr: Le modèle a déjà été supprimé.

en: Templates based on theme files can't be removed.
fr: Les modèles basés sur des fichiers de thème ne peuvent être supprimés.

en: No templates exist with that id.
fr: Aucun modèle n’existe pour cet ID.

en: Sorry, you are not allowed to access the templates on this site.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’accéder aux modèles sur ce site.

en: The id of a template
fr: L’ID du modèle.

[ctx: Template name]
en: Singular
fr: Seul

en: Edit site
fr: Modifier le site

en: Themes
fr: Thèmes

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

[ctx: Template name]
en: Home
fr: Accueil

[ctx: Template name]
en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
fr: Indique s’il faut contourner la corbeille et forcer la suppression.

en: The password for the post if it is password protected.
fr: Le mot de passe pour cet article, s’il est protégé par un mot de passe.

en: HTML content to display for this block menu item.
fr: Contenu HTML à afficher pour l’élément de menu de ce bloc.

en: The ID of the page that should be displayed on the front page
fr: L’ID de la page qui doit être affiché sur la page d’accueil

en: What to show on the front page
fr: Affichage sur la page d’accueil

en: Site logo.
fr: Logo du site.

en: Whether to automatically add top level pages to this menu.
fr: Ajouter automatiquement les pages de premier niveau à ce menu.

en: Sorry, you are not allowed to set auto add pages.
fr: Désolé, vous n'avez pas l'autorisation de mettre en place l’automatisation de l’ajout de nouvelles pages.

en: Version of the block format used in the HTML content.
fr: Version du formatage de bloc utilisé dans le contenu HTML.

en: HTML content, transformed for display.
fr: Contenu HTML, transformé pour l’affichage.

en: HTML content, as it exists in the database.
fr: Contenu HTML, tel qu’il existe dans la base de données.

en: Content required if menu item of type block.
fr: Contenu obligatoire pour l’élément de menu du type de bloc.

en: The pattern title, in human readable format.
fr: Le titre du bloc, dans un format lisible par les humains.

note: translators: byline. %s: current author. translators: %s: the author.
en: by %s
fr: par %s

en: Query
fr: Requête

en: Navigation menus.
fr: Menus de navigation.

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
fr: Contenu

note: translators: accessibility text for the top bar landmark region.
en: Header
fr: En-tête

en: Enable Navigation screen
fr: Activer l’écran de navigation

en: Navigation (beta)
fr: Navigation (bêta)

en: Sort collection by object attribute.
fr: Trier la collection par attribut d’objet.

en: Order sort attribute ascending or descending.
fr: Le paramètre order trie les attributs dans l’ordre croissant ou décroissant.

en: Limit result set to posts with a specific menu_order value.
fr: Limiter le jeu de résultats aux publications ayant une valeur menu_order spécifique.

note: translators: %s: taxonomy name
en: The terms assigned to the object in the %s taxonomy.
fr: Les termes assignés à l’objet dans la taxonomie %s.

en: Whether the menu item represents an object that no longer exists.
fr: Si l’élément de menu représente un objet qui n’existe plus.

en: The XFN relationship expressed in the link of this menu item.
fr: La relation XFN exprimée dans ce lien de l’élément de menu.

en: The URL to which this menu item points.
fr: L’URL vers laquelle l’élément de menu renvoie.

en: The singular label used to describe this type of menu item.
fr: Le libellé singulier utilisé pour décrire le type l’élément de menu.

en: The target attribute of the link element for this menu item.
fr: L’attribut cible de l’élément lien pour cet élément de menu.

en: The DB ID of the original object this menu item represents, e . g . ID for posts and term_id for categories.
fr: L’ID de BDD de l’objet original que représente cet élément de menu, ex : « ID » pour les publications et « term_id » pour les catégories.

en: The type of object originally represented, such as "category," "post", or "attachment."
fr: Le type d’objet originellement représenté comme « catégorie », « publication » ou « fichier joint »

en: The DB ID of the nav_menu_item that is this item's menu parent, if any, otherwise 0.
fr: L’ID en base de données due nav_menu_item qui est le parent de l’élément de menu, sinon 0.

en: The description of this menu item.
fr: La description de cet élément de menu.

en: Class names for the link element of this menu item.
fr: Noms de classe de l’élément lien pour cet élément de menu.

en: Text for the title attribute of the link element for this menu item.
fr: Texte de l’attribut titre de l’élément lien pour cet élément de menu.

en: A named status for the object.
fr: Un état nommé pour l’objet.

en: The family of objects originally represented, such as "post_type" or "taxonomy".
fr: La famille d’objets originellement représentée comme « type de publication » ou « taxonomie ».

en: Name of type.
fr: Nom du type.

en: HTML title for the object, transformed for display.
fr: Le titre HTML pour l’objet, mis en forme pour l’affichage.

en: Title for the object, as it exists in the database.
fr: Le titre pour l’objet, tel qu’il existe dans la base de données.

en: Get linked object.
fr: Obtenir l’objet lié.

en: Invalid URL.
fr: URL non valide.

en: URL required if menu item of type custom.
fr: URL nécessaire si l’élément de menu est de type personnalisé.

en: Title required if menu item of type custom.
fr: Titre nécessaire si l’élément de menu est de type personnalisé.

en: Invalid post type.
fr: Type d’article non valide.

en: Invalid post ID.
fr: ID de publication non valide.

en: The post cannot be deleted.
fr: La publication ne peut pas être supprimée.

note: translators: %s: force=true
en: Menu items do not support trashing. Set '%s' to delete.
fr: Les éléments de menu ne peuvent pas être mises à la corbeille. Utilisez le paramètre « %s » pour supprimer.

en: Cannot create existing post.
fr: Impossible de créer un article existant.

en: Sorry, you cannot view these menu items, unless you have access to permission edit them.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas voir ces éléments de menu tant que vous n’avez pas le droit de les modifier.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à modifier ce type de publication.

en: Sorry, you cannot view this menu item, unless you have access to permission edit it.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas voir cet élément de menu tant que vous n’avez pas le droit de la modifier.

en: The locations assigned to the menu.
fr: Les emplacements assignés au menu.

en: Menu location does not exist.
fr: L’emplacement de menu n’existe pas.

en: The term cannot be deleted.
fr: Le terme ne peut pas être supprimé.

note: translators: %s: force=true
en: Terms do not support trashing. Set '%s' to delete.
fr: Les termes ne peuvent pas être mis à la corbeille. Utilisez le paramètre « %s » pour supprimer.

en: Parent term does not exist.
fr: Le terme parent n’existe pas.

en: Cannot set parent term, taxonomy is not hierarchical.
fr: Impossible de définir un terme parent, la taxonomie n’est pas hiérarchique.

en: Sorry, you are not allowed to assign the provided locations.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’attribuer les emplacements proposés.

en: Sorry, you cannot view this menu, unless you have access to permission edit it.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas voir ce menu tant que vous n’avez le droit de le modifier.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de modifier ce terme.

en: Sorry, you cannot view these menus, unless you have access to permission edit them.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas voir ces menus tant que vous n’avez le droit de les modifier.

en: Sorry, you are not allowed to edit terms in this taxonomy.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de modifier les termes de cette taxonomie.

en: The ID of the assigned menu.
fr: L’ID du menu attribué.

en: The description of the menu location.
fr: La description de l’emplacement du menu.

en: The name of the menu location.
fr: Le nom de l’emplacement du menu.

en: Invalid menu location.
fr: Emplacement du menu non valide.

en: Sorry, you are not allowed to view menu locations.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à voir ces emplacements de menu.

en: An alphanumeric identifier for the menu location.
fr: Un identificateur alphanumérique pour l’emplacement de menu.

[ctx: block keyword]
en: links
fr: liens

en: Global Styles
fr: Styles globaux

en: No matching template found.
fr: Aucun modèle correspondant trouvé.

en: Theme
fr: Thème

en: The block editor includes experimental features that are useable while they're in development. Select the ones you'd like to enable. These features are likely to change, so avoid using them in production.
fr: L’éditeur inclut des fonctionnalités expérimentales qui sont utilisables tout au long de leur développement. Sélectionnez celles que vous souhaiteriez activer. Ces fonctionnalités vont probablement être modifiées, donc évitez de les utiliser en production.

en: Template parts to include in your templates.
fr: Éléments de modèles à inclure dans vos modèles.

en: Template parts list
fr: Liste des éléments de modèles

en: Template parts list navigation
fr: Navigation dans la liste des éléments de modèles

en: Filter template parts list
fr: Filtrer la liste d’éléments de modèles

en: Uploaded to this template part
fr: Téléversé dans cet élément de modèle

en: Insert into template part
fr: Insérer dans l’élément de modèle

en: Template part archives
fr: Archives d’éléments de modèles

en: No template parts found in Trash.
fr: Aucun élément de modèle trouvé dans la corbeille.

en: No template parts found.
fr: Aucun élément de modèle trouvé.

en: Parent Template Part:
fr: Élément de modèle parent :

en: Search Template Parts
fr: Rechercher un élément de modèle

en: All Template Parts
fr: Tous les éléments de modèles

en: View Template Part
fr: Voir l’élément de modèle

en: Edit Template Part
fr: Modifier l’élément de modèle

en: New Template Part
fr: Nouvel élément de modèle

en: Add New Template Part
fr: Ajouter un élément de modèle

[ctx: Template Part]
en: Add New
fr: Ajouter

[ctx: Admin Menu text]
en: Template Parts
fr: Éléments de modèles

en: Template Part
fr: Élément de modèle

en: Template Parts
fr: Éléments de modèles

en: Navigation Menu
fr: Menu de navigation

en: Templates list
fr: Liste des modèles

en: Templates list navigation
fr: Navigation de liste des modèles

en: Filter templates list
fr: Filtrer la liste des modèles

en: Uploaded to this template
fr: Téléversé sur ce modèle

en: Insert into template
fr: Insérer dans le modèle

en: Template archives
fr: Archives de modèle

en: No templates found in Trash.
fr: Aucun modèle trouvé dans la corbeille.

en: No templates found.
fr: Aucun modèle trouvé.

en: Parent Template:
fr: Modèle parent :

en: Search Templates
fr: Rechercher des modèles

en: All Templates
fr: Tous les modèles

en: View Template
fr: Voir le modèle

en: Edit Template
fr: Modifier le modèle

en: New Template
fr: Nouveau modèle

en: Add New Template
fr: Ajouter un nouveau modèle

[ctx: Template]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

[ctx: Admin Menu text]
en: Templates
fr: Modèles

note: translators: ARIA label for the Template Settings Sidebar tab, not selected. translators: Text label for the Template Settings Sidebar tab.
en: Template
fr: Modèle

en: No matching template found
fr: Aucun modèle correspondant trouvé

en: Templates to include in your theme.
fr: Modèles à inclure dans votre thème.

en: Templates
fr: Modèles

en: Experiments Settings
fr: Réglages expérimentaux

en: Experimental settings
fr: Réglages expérimentaux

note: translators: %s: taxonomy name
en: Your site doesn&#8217;t have any %s, so there&#8217;s nothing to display here at the moment.
fr: Votre site n’a aucun %s, donc il n’y a rien à afficher pour le moment.

note: translators: accessibility text for the footer landmark region.
en: Footer
fr: Pied de page

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
fr: Une erreur est survenue, ce qui signifie probablement que le flux est cassé. Réessayez plus tard.

en: RSS Error:
fr: Erreur RSS :

en: Search
fr: Recherche

[ctx: block title]
en: Embed
fr: Contenu embarqué

[ctx: block title]
en: Classic
fr: Classique

en: Media
fr: Média

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
fr: Donne une emphase visuelle à vos textes de citations. « En citant les autres, nous nous citons nous mêmes » — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
fr: Introduit les nouvelles sections et permet d’en organiser le contenu pour aider les visiteurs (et les moteurs de recherche) à comprendre la structure de votre contenu.

en: General
fr: Général

en: No archives to show.
fr: Aucune archive à afficher.

en: Beautiful landscape
fr: Beau panorama

[ctx: block description]
en: Create and save content to reuse across your site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used.
fr: Créez et enregistrez vos contenus pour les réutiliser dans tout votre site. Mettez à jour le bloc, et ces modifications s’appliqueront partout où il est utilisé.

en: Thanks for testing Gutenberg!
fr: Merci de tester Gutenberg !

en: Help build Gutenberg
fr: Aidez à construire Gutenberg

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
fr: Si vous voulez en savoir plus sur la façon de construire des blocs additionnels, ou si vous souhaitez aider sur ce projet, rendez-vous sur le <a href="%s">dépôt GitHub</a>.

en: The WordPress community
fr: La communauté WordPress

en: Code is Poetry
fr: Le code est une poésie.

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
fr: Vous pouvez construire autant de blocs que vous voulez, statiques ou dynamiques, décoratifs ou ordinaires. Voici un bloc de citation en exergue :

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
fr: Tous les blocs proposent ce choix d’alignement. Le bloc de contenu embarqué le propose aussi, et cela est nativement responsive :

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
fr: Ci-dessus, une galerie avec seulement deux images. C’est une méthode simple pour créer des mises en page attractives, sans avoir à faire flotter les images l’une contre l’autre. Vous pouvez aussi convertir la galerie vers des images individuelles, en utilisant le basculement d’un type de bloc à un autre.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
fr: Bien sûr, l’image pleine largeur peut être assez imposante. Mais parfois l’image peut en valoir la peine.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
fr: L’accessibilité est importante : n’oubliez pas l’attribut alt

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
fr: Si vous combinez les nouveaux alignements <strong>large</strong> et <strong>pleine largeur</strong> avec des galeries, vous pouvez créer des mises en page enrichies très rapidement :

en: Media Rich
fr: Média enrichi

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
fr: Vous pouvez changer le nombre de colonnes de vos galeries en faisant glisser la barre dans l’inspecteur de blocs de la colonne latérale.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
fr: Les blocs peuvent être utilisé pour tout ce que vous voulez. Par exemple, vous pourriez ajouter une citation en regard de votre texte, ou alors afficher une énorme citation. Toutes ces options sont disponibles dans l’outil d’insertion.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
fr: L’information correspondant à la source de la citation est un champ texte séparé, similaire aux légendes sous les images. Ainsi la structure de la citation est protégée même si vous sélectionnez, modifiez ou retirez la source. Il est toujours possible de la remettre en place rapidement.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
fr: L’éditeur s’efforcera de créer une nouvelle expérience de construction des publications qui rendra plus simple l’écriture de publications enrichies. Les blocs rendront simple ce qui nécessite aujourd’hui des codes courts, du HTML personnalisé et autres manipulations mystérieuses.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
fr: Un grand avantage des blocs réside dans le fait que vous pouvez les modifier en direct et ainsi manipuler votre contenu en direct. Au lieu d’avoir des champs pour éditer ne serait-ce que l’auteur d’une citation, ou le texte d’un bouton, vous pouvez changer ces contenus directement. Essayez de modifier la citation suivante :

en: Visual Editing
fr: Mode visuel

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
fr: Et des <em>listes</em> comme celle-ci bien entendu :)

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
fr: Blocs de mise en page, bouton « J’aime », bannières, séparateurs, etc.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
fr: Contenus embarqués, depuis YouTube, Twitter, ou d’autres publications WordPress.

en: Galleries
fr: Galeries

en: Images &amp; Videos
fr: Images &amp; Vidéos

en: Text &amp; Headings
fr: Texte &amp; Titres

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
fr: Essayez-donc, vous pourrez découvrir des choses que WordPress peut ajouter dans vos publications que vous ne soupçonniez pas. Voici une liste non exhaustive de ce que vous allez trouver :

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
fr: Rendez-vous compte de ce que WordPress vous permet de faire rapidement et à partir d’une seule et même interface. Inutile de vous embêter avec des balises HTML, des classes ou des codes courts à la syntaxe compliquée. C’est l’esprit qui anime l’éditeur – voir le bouton <code>(+)</code> dans l’éditeur – qui vous permet de parcourir tous les blocs de contenu disponibles pour les ajouter à vos publications. Les extensions et les thèmes sont capables d’ajouter leurs propres blocs, ce qui ouvre la voie à toutes sortes de possibilités.

en: The <em>Inserter</em> Tool
fr: L’outil d’<em>insertion</em>

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
fr: Essayez de sélectionner, de supprimer ou de modifier la légende. Maintenant vous n’avez plus besoin d’éviter de sélectionner l’image ou d’autres textes par erreur et de gâcher la mise en page.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
fr: Si votre thème le prend en charge, vous verrez le bouton « Large » dans la barre d’outils de l’image. Essayez.

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
fr: La prise en charge des images et des médias est un des objectifs principaux du nouvel éditeur. Nous espérons que vous découvrirez les avantages de l’ajout de légendes, de passer vos images en mode pleine largeur et de toute autre manipulation. De façon plus simple et robuste qu’auparavant.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
fr: Une image vaut mille mots

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
fr: Les niveaux de titres sont aussi des blocs spécifiques. Cela aide a organiser et mettre en valeur votre contenu.

en: ... like this one, which is right aligned.
fr: …comme celui-ci, qui est aligné à droite.

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
fr: Ce que vous lisez actuellement est un <strong>bloc paragraphe</strong>, le bloc le plus basique de tous. Le bloc paragraphe possède ses propres commandes lui permettant d’être déplacé librement au sein de la publication.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
fr: Le but de ce nouvel éditeur est de rendre l’ajout de contenus riches simple et ludique. Cette publication toute entière est composée de <em>morceaux de contenus</em> – un peu comme des briques Lego – que vous pouvez déplacer et avec lesquels vous pouvez interagir. Déplacez votre curseur un peu partout et vous verrez les différents blocs se mettre en évidence. Appuyez sur les flèches pour repositionner rapidement les blocs, sans crainte de perdre des choses dans l’action de copier et coller.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
fr: À propos de montagnes & d’imprimerie

en: Welcome to the Gutenberg Editor
fr: Bienvenue dans l’éditeur Gutenberg

en: The title for the object.
fr: Le titre de cet objet.

en: Unique identifier for the object.
fr: Identifiant unique de cet objet.

en: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg/
fr: https://fr.wordpress.org/support/plugin/gutenberg/

en: No comments to show.
fr: Aucun commentaire à afficher.

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s dans %2$s

en: Select Post
fr: Sélectionner un article

en: Select Week
fr: Sélectionner une semaine

en: Select Day
fr: Sélectionner un jour

en: Select Month
fr: Sélectionner un mois

en: Select Year
fr: Sélectionner une année

en: Invalid term ID.
fr: ID d’élément non valide.

en: The ID for the parent of the object.
fr: L’ID pour le parent de l’objet.

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
fr: Ajoute un bloc affichant du contenu récupéré d’autres sites, comme Twitter ou YouTube.

note: translators: ARIA label for the Block Settings Sidebar tab, not selected. translators: Text label for the Block Settings Sidebar tab. translators: Data label for the Block Settings Sidebar tab.
en: Block
fr: Bloc

en: (no title)
fr: (aucun titre)

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Experiments
fr: Expérimentaux

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit
fr: Modifier

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the new block editor in core.
fr: L’impression depuis 1440. L’extension en cours de développement pour le nouvel éditeur de blocs du cœur WP.

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
fr: Le mode développement de Gutenberg nécessite que des fichiers soient générés. Lancer <code>npm install</code> pour installer les dépendances, <code>npm run build</code> pour construire les fichiers et <code>npm run dev</code> pour générer et vérifier les fichiers. Lire le <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">fichier de contribution (en anglais)</a> pour plus d’informations.

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
fr: L’équipe de Gutenberg

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
fr: Gutenberg nécessite WordPress %s ou supérieur pour fonctionner correctement. Veuillez mettre à niveau WordPress avant d’activer Gutenberg.

en: Demo
fr: Démo

en: Select Category
fr: Sélection de catégorie
