Plugins - AMP - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (268 entries)

en: CSS selector
fr: Sélecteur CSS

en: Class name
fr: Nom de la classe

en: Go to non-AMP version
fr: Aller à la version non-AMP

en: Error:
fr: Erreur :

[ctx: theme]
en: Import
fr: Importer

en: Import settings
fr: Importer les réglages

en: Validate URL
fr: Valider l’URL

en: Location:
fr: Emplacement :

en: AMP Unavailable
fr: AMP non disponible

en: Exit mobile version
fr: Quitter la version mobile

en: Error code
fr: Code d’erreur

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: CSS Code
fr: Code CSS

en: Priority
fr: Priorité

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Minified
fr: Minifié

en: AMP version
fr: Version AMP

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit paired browsing onto the AMP version.
fr: Quittez la navigation jumelée sur la version AMP.

en: Exit paired browsing onto the non-AMP version.
fr: Quittez la navigation jumelée sur la version non-AMP.

en: https://www.php.net/manual/en/book.curl.php
fr: https://www.php.net/manual/fr/book.curl.php

note: translators: %s is the URL to Site Health Info.
en: Please include your <a href="%s">Site Health Info</a>.
fr: Veuillez inclure <a href="%s">les informations sur la santé de votre site</a>.

en: Failed to fetch URL to validate.
fr: Impossible de récupérer l’URL pour valider.

note: translators: %1$s: Link to support forum. %2$s: Link to new topic form in support forum.
en: If you are stuck, please search the <a href="%1$s">support forum</a> for possible related topics, or otherwise start a <a href="%2$s">new support topic</a> including the error message, the URL to your site, and your active theme/plugins.
fr: Si vous êtes bloqué, veuillez rechercher sur le <a href="%1$s">forum d’assistance</a> les éventuels sujets connexes, ou sinon lancer un <a href="%2$s">nouveau sujet d’assistance</a> y compris le message d’erreur, l’URL de votre site et vos thème/extensions actifs.

note: translators: %s is link to Site Health
en: Please check your <a href="%s">Site Health</a> to verify it can perform loopback requests.
fr: Veuillez vérifier votre <a href="%s">santé du site</a> pour vérifier qu’il peut effectuer des demandes de bouclage.

en: Unrecognized CSS
fr: CSS non reconnu

en: CSS parse error
fr: Erreur d’analyse CSS

en: Illegal CSS property
fr: Propriété illégale CSS

en: Illegal CSS !important property
fr: Propriété CSS !important non légale

en: CSS property
fr: Propriété CSS

note: translators: %s is the byte count
en: %s byte | %s bytes
fr[0]: %s octet
fr[1]: %s octets

en: Invalid Markup
fr: Balisage non valide

en: Invalid script
fr: Script non valide

note: translators: %s: amp_supportable_templates
en: An expected parent was not found. Did you filter %s to not honor the template hierarchy?
fr: Aucun parent attendu n’a été trouvé. Avez-vous filtré %s pour ne pas respecter la hiérarchie des modèles ?

en: Name
fr: Nom

en: Post ID
fr: ID de publication

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Block Index
fr: Index des blocs

en: Block Name
fr: Nom du bloc

en: Shortcode
fr: Code court

en: Function
fr: Fonction

en: Location
fr: Emplacement

en: Filter
fr: Filtre

en: Theme
fr: Thème

en: Plugin
fr: Extension

en: Must-Use Plugin
fr: Extension indispensable

en: Core
fr: Cœur

note: translators: %d is the hook priority
en: (priority %d)
fr: (priorité %d)

en: Custom HTML
fr: HTML personnalisé

en: Invalid processing instruction
fr: Instruction de traitement non valide

en: Duplicate element
fr: Dupliquer l’élément

note: translators: %s error code
en: Unknown error (%s)
fr: Erreur inconnue (%s)

en: At-rule
fr: À la règle

en: Attribute name
fr: Nom de l’attribut

en: Element name
fr: Nom de l’élément

en: Node name
fr: Nom du noeud

en: Parent element
fr: Élément parent

en: Text content
fr: Contenu du texte

note: translators: 1: Documentation URL, 2: Documentation URL.
en: AMP allows a specific set of elements and attributes on valid AMP pages. Learn about the <a href="%1$s">AMP HTML specification</a>. If an element or attribute is not allowed in AMP, it must be removed for the page to be <a href="%2$s">cached and eligible for prerendering</a>.
fr: AMP dispose d’un ensemble spécifique d’éléments et d’attributs autorisés qui sont autorisés dans les pages AMP valides. En savoir plus sur <a href="%1$s">spécification AMP HTML</a>. Si un élément ou un attribut n’est pas autorisé dans AMP, il doit être supprimé pour que la page <a href="%2$s">mis en cache et être éligible pour le pré-rendu</a>.

note: translators: %s: number of sources.
en: Source stack (%s) | Source stack (%s)
fr[0]: Pile source (%s)
fr[1]: Piles sources (%s)

note: translators: 1: Documentation URL, 2: Documentation URL, 3: !important
en: AMP allows you to <a href="%1$s">style your pages using CSS</a> in much the same way as regular HTML pages, however there are some <a href="%2$s">restrictions</a>. Nevertheless, the AMP plugin automatically inlines external stylesheets, transforms %3$s qualifiers, and uses tree shaking to remove the majority of CSS rules that do not apply to the current page. Nevertheless, AMP does have a 75KB limit and tree shaking cannot always reduce the amount of CSS under this limit; when this happens an excessive CSS error will result.
fr: AMP vous permet de <a href="%1$s">styliser vos pages à l’aide de CSS</a> de la même manière que les pages HTML classiques, mais il existe certaines <a href="%2$s">restrictions</a>. Néanmoins, l’extension AMP insère automatiquement les feuilles de style externes, transforme les qualificatifs %3$s et utilise l’échantillonnage pour supprimer la majorité des règles CSS qui ne s’appliquent pas à la page actuelle. Mais AMP a une limite de 50 Ko et l’échantillonnage ne peut pas toujours réduire la quantité de CSS sous cette limite. Si cela se produit, une erreur CSS excessive se produit.

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Misc
fr: Divers

en: When invalid markup is removed it will not block a URL from being served as AMP; the validation error will be sanitized, where the offending markup is stripped from the response to ensure AMP validity. If invalid AMP markup is kept, then URLs is occurs on will not be served as AMP pages.
fr: Lorsque le balisage non valide est supprimé, il n’empêchera pas une URL d’être diffusée en tant qu’AMP ; l’erreur de validation sera nettoyée, où le balisage incriminé est supprimé de la réponse pour garantir la validité de l’AMP. Si le balisage AMP non valide est conservé, les URL se produisent ne seront pas diffusées en tant que pages AMP.

en: Context
fr: Contexte

en: Content
fr: Contenu

en: Keep
fr: Garder

en: AMP is enabled because no invalid markup is being kept.
fr: AMP est activé car aucun balisage non valide n’est conservé.

en: AMP Validated URL
fr: URL AMP validée

en: Filter by markup status
fr: Filtrer par état de balisage

en: All types of invalid markup
fr: Tous les types de balisage non valide

en: With invalid HTML elements
fr: Avec des éléments HTML non valides

en: With invalid HTML attributes
fr: Avec des attributs HTML non valides

en: With invalid JS
fr: Avec JS non valide

en: With invalid CSS
fr: Avec CSS non valide

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Kept
fr: Conserver

note: translators: %s is the number of validation errors cleared
en: Cleared %s validation error for invalid markup that no longer occurs on the site. | Cleared %s validation errors for invalid markup that no longer occur on the site.
fr[0]: Erreur de validation %s supprimée pour le balisage non valide qui ne se produit plus sur le site.
fr[1]: Erreurs de validation %s supprimées pour le balisage non valide qui ne se produit plus sur le site.

en: The rechecked URL is free of non-removed invalid markup. | The rechecked URLs are free of non-removed invalid markup.
fr[0]: L’URL revérifiée est exempte de balisage non valide non supprimé.
fr[1]: Les URL revérifiées sont exempte de balisage non valide non supprimé.

en: The rechecked URL still has remaining invalid markup kept. | The rechecked URLs still have remaining invalid markup kept.
fr[0]: L’URL revérifiée a toujours un balisage non valide conservé.
fr[1]: Les URL revérifiées ont toujours un balisage non valide conservé.

en: Invalid HTML elements
fr: Éléments HTML non valides

en: Invalid HTML attributes
fr: Attributs HTML non valides

en: Invalid JS
fr: JS non valide

en: Invalid CSS
fr: CSS non valide

note: translators: %s is the hook name
en: Hook: %s
fr: Crochet : %s

en: Invalid markup kept
fr: Balisage non valide conservé

en: All markup valid
fr: Toutes les balises sont valides

en: Markup Status
fr: État du balisage

note: translators: %s is the count of new validation errors
en: %s validation error with removed markup is new | %s validation errors with removed markup are new
fr[0]: L’erreur de validation %s avec le balisage supprimé est nouvelle
fr[1]: Les erreurs de validation %s avec le balisage supprimé sont nouvelles

note: translators: %s is the count of new validation errors
en: %s validation error with kept markup is new | %s validation errors with kept markup are new
fr[0]: L’erreur de validation %s avec le balisage conservé est nouvelle
fr[1]: Les erreurs de validation %s avec le balisage conservé sont nouvelles

en: Invalid markup removed
fr: Balisage non valide supprimé

note: translators: %s: "Why should I use HTTPS" support URL
en: Your site is not being fully served over a secure connection (using HTTPS).<br>As some AMP functionality requires a secure connection, you might experience degraded performance or broken components.<br><a href="%s">More details</a>
fr: Votre site n'est pas entièrement sécurisé à l'aide du protocole HTTPS.<br>Puisque certaines fonctionnalités AMP nécessitent une connexion sécurisée, vous risquez d'enregistrer de moins bonnes performances, ou certains composants risquent de ne pas fonctionner.<br><a href="%s">En savoir plus</a>

en: Your server currently has the Xdebug PHP extension loaded. This can cause some of the AMP plugin's processes to timeout depending on your system resources and configuration. Please deactivate Xdebug for the best experience.
fr: L'extension PHP Xdebug est actuellement chargée sur votre serveur. En fonction des ressources et de la configuration de votre système, cette extension risque d'entraîner l'expiration des processus du plug-in AMP. Pour une expérience optimale, nous vous recommandons de désactiver Xdebug.

en: Remove
fr: Retirer

en: Please contact the developer of this form processor to improve this message.
fr: Pour améliorer ce message, veuillez contacter le développeur de cet outil de traitement de formulaires.

en: Even though the server responded OK, it is possible the submission was not processed.
fr: Même si la réponse du serveur est positive, il est possible que votre envoi n'ait pas été traité.

en: It appears your submission was successful.
fr: Votre envoi semble avoir été traité.

note: translators: %1$s: HTTP status text, %2$s: HTTP status code
en: The server responded with %1$s (code %2$s).
fr: Réponse du serveur : %1$s (code %2$s).

en: Your submission failed.
fr: Échec de l'envoi.

note: translators: %s: CSS selector for admin bar element
en: Admin bar (%s) was removed to preserve AMP validity due to excessive CSS.
fr: La barre d'administration (%s) a été supprimée afin de préserver la validité du format AMP du fait d'un nombre important d'éléments CSS.

note: translators: Admin screen title. %s: Admin screen name
en: %s &#8212; WordPress
fr: %s &#8212; WordPress

en: Submitting…
fr: Envoi…

en: Redirecting…
fr: Redirection en cours…

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP extension is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP extensions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
fr[0]: L’extension PHP suivante est manquante : %s. Veuillez contacter votre hébergeur pour terminer l’installation.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP class is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP classes are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
fr[0]: La classe PHP suivante est manquante : %s. Veuillez contacter votre hébergeur pour terminer l’installation.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP function is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP functions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
fr[0]: La fonction PHP suivante est manquante : %s. Veuillez contacter votre hébergeur pour terminer l’installation.

en: AMP plugin unable to initialize.
fr: L’extension AMP n’a pas pu s’initialiser.

en: Non-AMP
fr: Non AMP

note: translators: 1: AMP_Comment_Walker. 2: AMP_Comments_Sanitizer.
en: %1$s functionality has been moved to %2$s.
fr: La fonctionnalité %1$s a été déplacée vers %2$s.

note: translators: %s: WP_Service_Worker_Cache_Registry.
en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be %s.
fr: Veuillez mettre à jour vers PWA v0.2. Argument attendu pour être %s.

note: translators: %s is error code
en: URL validation failed. Error code: %s.
fr: Échec de validation de l'URL. Code d'erreur : %s.

en: Response did not contain the expected text/css content type.
fr: La réponse ne comprend pas le type de contenu texte/CSS attendu.

note: translators: 1: amp_add_amphtml_link(). 2: amp-helper-functions.php
en: Use %1$s function which is already included from %2$s
fr: Utiliser la fonction %1$s déjà incluse à partir de %2$s

note: translators: %s: the URL to the edit post screen.
en: Currently disabled at the <a href="%s">page level</a>.
fr: Actuellement désactivé au <a href="%s">niveau de la page</a>.

note: translators: 1: embed handler. 2: AMP_Base_Embed_Handler
en: Embed Handler (%1$s) must extend `%2$s`
fr: Embed Handler (%1$s) doit étendre "%2$s"

note: translators: 1: sanitizer class. 2: AMP_Base_Sanitizer
en: Sanitizer (%1$s) must extend `%2$s`
fr: Sanitizer (%1$s) doit étendre "%2$s"

en: Installing service worker...
fr: Installation de service worker en cours...

en: Service Worker Installation
fr: Installation de service worker

en: No service workers registered for the requested scope.
fr: Aucun service worker enregistré pour le champ d'application demandé.

en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be WP_Service_Worker_Scripts.
fr: Veuillez passer à la version PWA v0.2. L'argument attendu est le suivant : WP_Service_Worker_Scripts.

note: Author of the plugin
en: AMP Project Contributors
fr: Contributeurs au projet AMP

en: PHP-CSS-Parser is not available so CSS processing will not be available.
fr: Le traitement des éléments CSS ne peut pas être effectué, car PHP-CSS-Parser n'est pas disponible.

note: translators: %s: path to the conflicting library
en: A conflicting version of PHP-CSS-Parser appears to be installed by another plugin or theme (located in %s). Because of this, CSS processing will be limited, and tree shaking will not be available.
fr: Une version de PHP-CSS-Parser susceptible de causer un conflit semble avoir été installée par un autre plug-in ou par un thème (situé dans %s). Le traitement des éléments CSS sera alors limité, et aucun tree shaking ne pourra être effectué.

en: AMP CSS processing is limited because a conflicting version of PHP-CSS-Parser has been loaded by another plugin or theme. Tree shaking is not available.
fr: Avertissement ! Le traitement des éléments CSS AMP est limité, car une version de PHP-CSS-Parser susceptible de causer un conflit a été chargée par un autre plug-in ou par un thème. Aucun tree shaking ne put être effectué.

en: All AMP Validation Errors
fr: Toutes les erreurs de validation AMP

en: Search
fr: Rechercher

en: Author
fr: Auteur

en: Update
fr: Mettre à jour

en: HTML Attribute
fr: Attribut HTML

en: HTML Element
fr: Élément HTML

en: There is no amphtml version available for this URL.
fr: Aucune version AMP HTML n'est disponible pour cette URL.

note: translators: 1: @import. 2: wp_enqueue_style(). 3: font CDN URL.
en: It is not a best practice to use %1$s to load font CDN stylesheets. Please use %2$s to enqueue %3$s as its own separate script.
fr: Il n'est pas conseillé d'utiliser %1$s pour charger les feuilles de style CDN des polices. Veuillez utiliser %2$s pour mettre %3$s dans la file d'attente en tant que script distinct.

en: collapse child menu
fr: réduire le menu enfant

en: expand child menu
fr: développer le menu enfant

en: Not Found (404)
fr: Introuvable (404)

note: translators: %s: amp_supportable_templates
en: Did not expect there to be more than one matching template. Did you filter %s to not honor the template hierarchy?
fr: Le système ne s'attendait pas à plusieurs modèles correspondants. Avez-vous filtré %s et ainsi désactivé la hiérarchie des modèles ?

note: translators: %s: the supportable template ID.
en: Supportable template "%s" does not have a callable callback.
fr: Le modèle potentiellement compatible "%s" ne comprend pas de rappel pouvant être appelé.

en: No WP_Query available.
fr: Aucune requête WP_Query disponible.

en: An internal server error occurred when fetching the URL for validation.
fr: Une erreur de serveur interne s'est produite lors de la récupération de l'URL à valider.

en: The fetched URL was not found. It may have been deleted. If so, you can trash this.
fr: L'URL à récupérer est introuvable. Elle a peut-être été supprimée. Si c'est le cas, vous pouvez ignorer ce message.

en: View AMP version
fr: Afficher la version AMP

en: View non-AMP version
fr: Afficher la version non-AMP

en: Excessive CSS
fr: Nombre excessif d'éléments CSS

en: Invalid attribute
fr: Attribut incorrect

en: Invalid element
fr: Élément incorrect

en: You do not have authorization.
fr: Vous ne disposez pas des autorisations requises.

en: The link you followed has expired.
fr: Le lien que vous avez utilisé a expiré.

en: Toggle error details
fr: Afficher/ne pas afficher le détail des erreurs

en: Clear Empty
fr: Effacer les éléments vides

en: Filter by error type
fr: Filtrer par type d'erreur

en: View Validated URLs
fr: Afficher les URL validées

en: Apply Filter
fr: Appliquer le filtre

en: Last Seen
fr: Dernière activité

en: Method must be passed a term slug (string) or error attributes (array).
fr: Un slug de termes (chaîne) ou des attributs d'erreur (tableau) doivent être transmis à la méthode.

note: translators: Tab heading when selecting from the most used terms
en: Most Used Validation Errors
fr: Erreurs de validation les plus utilisées

en: Validation errors list
fr: Liste d'erreurs de validation

en: Validation errors navigation
fr: Navigation dans les erreurs de validation

en: New Validation Error Hash
fr: Hachage des nouvelles erreurs de validation

en: Add New Validation Error
fr: Ajouter une erreur de validation

en: View Validation Error
fr: Afficher l'erreur de validation

en: Frequent Validation Errors
fr: Erreurs de validation courantes

en: Back to AMP Validation Errors
fr: Retourner aux erreurs de validation AMP

en: Error Index
fr: Index des erreurs

en: Search AMP Validation Errors
fr: Rechercher les erreurs de validation AMP

[ctx: taxonomy singular name]
en: AMP Validation Error
fr: Erreur de validation AMP

[ctx: taxonomy general name]
en: AMP Validation Error Index
fr: Index des erreurs de validation AMP

note: translators: %s is the number of posts restored from trash.
en: %s validated URL unforgotten. | %s validated URLs unforgotten.
fr[0]: %s URL validée non oubliée.
fr[1]: %s URL validée non oubliée.

note: translators: %s is the number of posts forgotten
en: %s validated URL forgotten. | %s validated URLs forgotten.
fr[0]: %s URL validée oubliée.
fr[1]: %s URL validée oubliée.

en: Forgotten
fr: Oublié

note: translators: %s: post title
en: Forget &#8220;%s&#8221;
fr: Oublier "%s"

en: View
fr: Afficher

en: Search Errors
fr: Rechercher les erreurs

en: Invalid taxonomy.
fr: Classification incorrecte.

en: View URL
fr: Afficher l'URL

en: Please recheck.
fr: Veuillez revérifier.

en: Preview Changes
fr: Prévisualiser les modifications

note: translators: %s: The date this was published
en: Last checked: <b>%s</b>
fr: Dernière vérification : <b>%s</b>

en: Show all
fr: Tout afficher

en: You do not have permissions to validate an AMP URL. Did you get logged out?
fr: Vous ne disposez pas des autorisations requises pour valider une URL AMP. Êtes-vous déconnecté ?

note: translators: %s is count of validation errors updated
en: Updated %s validation error. | Updated %s validation errors.
fr[0]: Nombre d'erreurs de validation mises à jour : %s.
fr[1]: Nombre d'erreurs de validation mises à jour : %s.

en: Forget
fr: Oublier

en: Other
fr: Autre

en: Stale results
fr: Résultats non actualisés

en: The parent element of where the error occurred.
fr: Élément parent du composant au niveau duquel l'erreur s'est produite.

en: Error
fr: Erreur

en: Last Checked
fr: Dernière vérification

en: View Error Index
fr: Afficher l'index des erreurs

en: Search validated URLs
fr: Rechercher les URL validées

en: No forgotten validated URLs
fr: Aucune URL validée oubliée

en: No validated URLs found
fr: Aucune URL validée détectée

en: Validated URL
fr: URL validée

en: Validated URLs
fr: URL validées

[ctx: post type general name]
en: AMP Validated URLs
fr: URL AMP validées

en: You can now reuse your theme's templates and styles in AMP responses, in both &#8220;Transitional&#8221; and &#8220;Standard&#8221; modes.
fr: Vous pouvez désormais réutiliser les modèles et les styles associés à votre thème dans vos réponses AMP, que ce soit en mode Transitional ou en mode Standard.

en: New AMP Template Modes
fr: Nouveaux modes de modèles AMP

en: Embed
fr: Intégrer

en: Update AMP Validation Error
fr: Mettre à jour l'erreur de validation AMP

en: Settings
fr: Réglages

en: Homepage
fr: Page d’accueil

note: translators: %s: the human-readable time difference.
en: %s ago
fr: il y a %s

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Plugins
fr: Extensions

en: AMP enabled
fr: AMP activé

en: AMP disabled
fr: AMP désactivé

en: Edit User
fr: Modifier l’utilisateur

en: View User
fr: Voir l’utilisateur

en: All statuses
fr: Tous les états

en: HTML attribute
fr: Attribut HTML

en: Illegal CSS at-rule
fr: Règle CSS illégale

en: Element attributes
fr: Attributs de l’élément

en: Must-Use Plugins
fr: Extensions indispensables

en: Welcome to AMP for WordPress
fr: Bienvenue dans l'extension AMP pour WordPress

note: translators: %1$s is the current directory name, and %2$s is the required directory name
en: You appear to have installed the AMP plugin incorrectly. It is currently installed in the <code>%1$s</code> directory, but it needs to be placed in a directory named <code>%2$s</code>. Please rename the directory. This is important for WordPress plugin auto-updates.
fr: L'extension AMP semble avoir été installé incorrectement. Il est installé actuellement dans le répertoire <code>%1$s</code>, alors qu'il doit l'être dans un répertoire intitulé <code>%2$s</code>. Veuillez renommer le répertoire. Cette action est requise pour les mises à jour automatiques du plug-in WordPress.

en: Invalid markup
fr: Balisage non valide

en: Singular
fr: Singulier

en: Categories
fr: Catégories

en: Status
fr: État

en: Recheck
fr: Revérifier

en: Details
fr: Détails

en: Click here to cancel reply.
fr: Cliquez ici pour annuler la réponse.

en: Validation Error
fr: Erreur de validation

en: No validation errors found.
fr: Aucune erreur de validation trouvée.

en: Select Category
fr: Sélectionner une catégorie

en: Select Day
fr: Sélectionner un jour

en: Select Month
fr: Sélectionner un mois

en: Select Post
fr: Sélectionner une publication

note: translators: %s: required PHP version
en: The AMP plugin requires PHP %s. Please contact your host to update your PHP version.
fr: L’extension AMP nécessite PHP %s. Veuillez contacter votre hébergeur pour mettre à jour votre version PHP.

en: Your comment has been posted.
fr: Votre commentaire a été posté.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

en: --
fr: —

en: Edit AMP Validation Error
fr: Modifier l’erreur de validation AMP

en: Removed
fr: Retiré

en: Select Year
fr: Sélectionner une année

en: Select Week
fr: Sélectionnez une semaine

note: translators: %s: $post
en: The %s argument is deprecated when theme supports AMP.
fr: L’argument %s est obsolète lorsque le thème prend en charge AMP.

en: View Survey
fr: Afficher l’enquête

en: View Poll
fr: Voir le sondage

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: AMP:
fr: AMP :

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: AMP status.
fr: État AMP.

en: AMP is not available for the page currently being previewed.
fr: AMP n’est pas disponible pour la page en cours de prévisualisation.

en: AMP preview enabled
fr: Aperçu AMP activé

en: Preview changes in AMP (opens in new window)
fr: Aperçu des modifications dans AMP (s’ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: A plugin or theme has disabled AMP support.
fr: Une extension ou un thème a désactivé le support AMP.

en: Unavailable for an unknown reason.
fr: Non disponible pour une raison inconnue.

en: AMP Settings
fr: Réglages AMP

en: Edit Status
fr: Modifier l’état

en: Navigate to an AMP compatible page
fr: Naviguer vers une page compatible à AMP

en: Analytics
fr: Statistiques

en: Delete
fr: Suppirmer

en: Dismiss this notice.
fr: Ignorer l’avertissement.

note: translators: %s is sanitizer class
en: Sanitizer (%s) class does not exist
fr: Nettoyage (%s) la classe n’existe pas

en: Light
fr: Clair

note: translators: %s: list of categories.
en: Categories: %s
fr: Catégories : %s

en: View Comments
fr: Voir les commentaires

en: Leave a Comment
fr: Laissez un commentaire

en: Design
fr: Composition

en: Header Text Color
fr: Couleur du texte de l’en-tête

en: Header Background & Link Color
fr: Arrière-plan de l’en-tête et couleur du lien

note: translators: %s: list of tags.
en: Tags: %s
fr: Étiquettes : %s

en: Color Scheme
fr: Jeu de couleurs

en: Dark
fr: Sombre

en: Back to top
fr: Retour en haut de page

note: translators: %s is key name
en: Called for non-existent key ("%s").
fr: Appelé pour une clé inexistante ("%s").

note: translators: 1: the template file, 2: WP_CONTENT_DIR.
en: Path validation for template (%1$s) failed. Path cannot traverse and must be located in `%2$s`.
fr: La validation du chemin pour le modèle (%1$s) a échoué. Le chemin ne peut pas traverser et doit être situé dans « %2$s ».
